PagesMadeni ve sentetik motor yağları arasındaki farklar nelerdir

İster binek aracınız için daha iyi performans ister kamyonunuzda gelişmiş güvenilirlik arayın, doğru yağa sahip olmanız çok önemlidir.
Doğru yağı kullanmak motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlar. İlk olarak, yağ, aralarında bir film tabakası oluşturarak motorunuzdaki metal yüzeylerin temasını ve aşınmasını durdurur. Yağ ısıyı da dağıtır ve motoru koruyarak aşınmayı azaltır.
Hepsinden öte, iyi yağ,  kir oluşumunu ve tortuları önler. Motor yağı, yağı taze tutarak ve korozyona neden olabilecek asitleri minimum seviyeye indirerek, tortuya karşı koruma sağlar ve oksidasyonla mücadele eder. Kısacası, doğru motor yağı motorlar için çok önemlidir.

Aşağıda, motor yağı hakkındaki en yaygın sorulara verdiğimiz cevapları bulabilirsiniz:

Doğru yağı kullanmak motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlar. İlk olarak, yağ, aralarında bir film tabakası oluşturarak motorunuzdaki metal yüzeylerin temasını ve aşınmasını durdurur. Yağ ısıyı da dağıtır   ve motoru koruyarak aşınmayı azaltır.
Hepsinden öte, iyi yağ,  kir oluşumunu ve tortuları önler. Motor yağı, yağı taze tutarak ve korozyona neden olabilecek asitleri minimum seviyeye indirerek, tortuya karşı koruma sağlar ve oksidasyonla mücadele eder. Kısacası, doğru motor yağı motorlar için çok önemlidir.
Aşağıda, motor yağı hakkındaki en yaygın sorulara verdiğimiz cevapları bulabilirsiniz:

Yağ viskozitesi nedir?

Viskozite  yağ için önemli bir kriterdir. Sıvının kalınlığının veya akmaya karşı direncinin bir ölçütüdür. Örneğin, bal kalındır ve su incedir, yani balın sudan daha yüksek bir viskozitesi vardır. Yağ viskozitesinin doğru ortam sıcaklıklarına uygun olması gerekir. Eğer motor soğukken yağ kalınsa, yağ  hareket edemez. Aynı şekilde motor sıcakken yağ ince olursa, yağ motor parçaları için doğru korumayı sunmaz.
Bir yağın viskozitesini veya kalınlığını optimum hale getirmek, parça aşınmasını önlerken enerji verimliliğini maksimum seviyeye çıkarmaya yardımcı olur.
Viskozite indeksi arttırıcılar yüksek sıcaklıkta yağınızın viskozitesini artırır, ancak düşük sıcaklıktaki viskozite üzerinde pek etkileri yoktur. Bunlar, yağın soğuk şartlarda gerektiği gibi akmasını, ayrıca yüksek sıcaklıklarda motorunuzun aksamlarını korumak için yeteri kalınlıkta kalmasını sağlar.
Shell Helix Ultra gibi daha düşük viskoziteye sahip yağlar motorunuzda soğukta daha kolay ilk çalışma sağlar, çünkü hareketli parçalara daha az direnç gösterir ve dolayısıyla motorunuz daha az güç kullanır.  Bu da daha fazla yakıt ekonomisi sağlayacağınız anlamına  gelir.
Motorunuz için doğru yağ viskozitesini bulmak için, üretici firmanın rehberini kontrol edebilir, yaşadığınız ve sürüş yaptığınız hava koşullarını da aklınızda bulundurun. Önerimiz, ekli basit site Shell LubeMatch programımızı kullanmanızdır.

Yağ numaraları ne anlama gelir?

Dört mevsimlik yağlar yağın yüksek ve düşük sıcaklıklarda motor performansını koruyabildiğini belirten, dereceleri üzerinde iki sayıya sahip olan yağlardır. Bir dört mevsimlik yağlayıcı, sıcaklık değişiklikleri altında viskozite farklılıklarını minimum seviyeye düşürür.
Dört mevsimlik bir yağda ilk sayının ardından normalde kış anlamına gelen W gelir. İlk sayı, yağın kış mevsiminde nasıl akacağının bir göstergesi olarak, düşük sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. İlk sayı ne kadar düşükse, yağ düşük sıcaklıklarda o kadar incedir.
W'den sonra gelen ikinci sayı ise, yüksek sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. Sayı ne kadar yüksekse, yüksek sıcaklıklarda yağ o kadar kalın olacaktır. Motorunuz için doğru viskoziteyi kullanmak motor performansını arttırır, motor aşınmasını azaltır ve yakıt verimliliğini arttırır.
Ek olarak, sentetik yağlar genellikle mineral yağlardan daha düşük ve yüksek sıcaklık özelliklerine sahiptir.   Bu, daha iyi yakıt ekonomisi ve soğuk çalıştırma sağlayarak korumayı sürdürür.
Aracınızın hangi viskozite indeksi değerine ihtiyacı olduğunu öğrenmek için, Shell LubeMatch programımızdan yararlanın.

Mineral ve sentetik arasındaki fark nedir?

Mineral ve tam sentetik olmak üzere iki ana baz yağı türü vardır. "Kısmi" veya "yarı sentetik" ya da "sentetik teknoloji" olarak etiketlenen motor yağlarında bu iki türün bir karışımı bulunmaktadır.
Mineral baz yağlar, bir rafineride işlenerek fraksiyonlarına ayrılan, yağlayıcı özellikleri mum gibi istenmeyen bileşenlerinden arındırılan ham petrolden elde edilmektedir. Bazı motor yağı üreticilerinden farklı olarak Shell, en iyi ham petrolü seçerek ve üretim sürecinin tamamında en katı kalite kontrol işlemlerini uygulayarak kendi birinci sınıf mineral baz yağlarını üretmektedir.
Sentetik baz yağlar daha fazla performans sağlar, çünkü mineral yağ üretimindekinden daha detaylı kimyasal bir proses kullanılarak üretilmektedir. Bu nedenle, Shell Helix Ultra gibi tam sentetik yağlar en yoğun aşınmanın meydana geldiği çalıştırma sıcaklıklarında daha kolay  akar. Isıya karşı da daha dirençlidirler ve antioksidan katıklar ile daha kolay şekilde korunurlar (oksidasyon zaman içerisinde yağda oluşan doğal bir bozulma sürecidir).
Ayrıca mineral yağlardan daha az uçucudur. Aracınız için sentetik yağ önerip önermediğimizi görmek için, Shell LubeMatch programımızdan yararlanın.

Performans katkıları nedir?


Satışa sunulmuş motor yağlarının içinde bulunan performans katkıları baz yağa ekstra koruma katar ve motorunuzu koruyup temizlenmesini sağlayıp daha uzun süre daha fazla çalışmasına yardımcı olur. Bu katkı maddelerinin, üstün performans sunmak üzere dikkatlice seçilmesi ve karıştırılması gerekir:
  • Deterjanlar, motorunuzu temiz tutar ve yakıt yandıkça oluşan aşındırıcı asitleri nötralize eder.
  • Dağıtıcılar, is ve tortuyu dağıtıp yağ içinde tutarak tıkanmaları önler. Böylece bu kir, bir sonraki yağ değişiminde motorunuzdan uzaklaştırılmış olur.
  • Aşınma önleyici katkı maddeleri, hareketli parçalar arasında kimyasal bir tabaka oluşturarak motorunuzu korur. Bu katkı maddeleri özellikle yüksek yüklerde araç kullanırken veya motor ilk çalıştırıldığında  önemlidir.
  • Oksidasyon önleyiciler motor yağınızın doğal bozulmasını geciktirmeye yardımcı olarak, motorunuzu daha uzun süreyle daha etkili bir biçimde korur. 
  • Sürtünme azaltıcılar, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak yakıt tasarrufunu artırır. 
  • Paslanma önleyiciler, motor korozyonunu önleyen temel unsurlardır.   

Sentetik Yağlar S.S.S.

1. Sentetik motor yağının üstünlüğü nedir?

Motor yağları, baz yağ ve katkılardan oluşur. Sentetik yağlar, sıradan madeni yağlara göre daha rafine baz yağlar içerdiğinden, motorda olağanüstü koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağları, motorunuzun yıllarca en iyi performansı göstermesi için aşınmayı önleme, motoru temizleme, kolay dolaşım, akışkanlığı koruma, paslanmayı önleme ve sürtünmeyi azaltma gibi çeşitli yararlar sunar. Aracınız için doğru yağın Hangi Yağ olduğunu öğrenebilirsiniz.

2. Atık sentetik yağı nasıl bertaraf etmeliyim?

Sıradan motor yağının bertarafında kullanılan çevreye duyarlı yöntemler uygulanmalıdır. Atık yağ bertarafıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bağlı olduğunuz yerel yönetimin çevre düzenleme biriminden alabilirsiniz.

3. Tam sentetik motor yağıyla yarı sentetik yağ arasında ne fark vardır?

Tüm motor yağları, baz yağ ve katkılardan oluşur. Tam sentetik motor yağlarında %100 oranında yüksek performanslı sıvılar bulunmaktadır. Yarı sentetik (veya "harman") motor yağlarında ise yüksek performanslı sıvılar daha düşük oranda ve sıradan madeni yağ ile karışık halde bulunmaktadır. Mobil 1, tam sentetik bir motor yağıdır.

4. Neden başka bir sentetik yağ değil de Mobil 1 kullanmalıyım?

Mobil 1, motorunuza çok yüksek düzeyde koruma sağlar. Mobil 1, piyasaya sürüldüğü 1974 yılında otomobiller için yaygın olarak bulunan ilk sentetik motor yağı olma özelliğine sahipti. Mobil 1 bugün de çok gelişmiş bir yağlama ürünü olarak tanınmaktadır.

5. Farklı sentetik motor yağları karıştırılabilir mi?

Evet. Mevcut yağı tamamlamanız gerekiyorsa, Mobil 1 sıradan motor yağlarıyla, yarı sentetik yağlarla ve başka marka sentetik motor yağlarıyla uyumludur. Fakat Mobil 1'i karıştırmanın performansını düşürebileceğini bilmenizde fayda var.

6. Mobil 1, dur-kalk trafikte kullanıma uygun mudur?

Evet. Akışkanlığını yitirmeyen Mobil 1, motor çalışır çalışmaz koruma sağlamaya başladığı için kısa mesafelerde kullanılan araçlara uygundur. Çocukların okuluna veya markete gidip geldiğiniz kısa mesafelerde motor ısınmaya zaman bulamayacağından, motorun gereksiz aşınmaması için soğuk marşta koruma altında olması çok önemlidir.
Yapılan testlerde, Mobil 1'in -40 derece sıcaklıklara kadar akışkanlığını koruduğu, motorun tüm hareketli parçalarına sıradan yağlara göre 10 saniye erken ulaştığı kanıtlanmıştır. Yani Mobil 1 motoru korumaya hemen başlayarak önemli ölçüde aşınmanın önüne geçer, yakıt tüketiminizi ve bakım masraflarını azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanında motorunuzun en soğuk sabahlarda bile kolayca çalışacağından emin olabilirsiniz.

7. Mobil 1 uzun yolda kullanıma uygun mudur?

Evet. Mobil 1, aşırı sıcaklıklarda bile olağanüstü koruma sağlaması nedeniyle uzun yolda ve yüksek hızlarda kullanıma uygundur. Aracınızı uzun şehirlerarası yollarda sık kullanıyorsanız, motorunuzun aşırı ısınma ve fazla yakıt tüketme ihtimali vardır. Mobil 1, motordaki aşınmayı neredeyse ortadan kaldırarak, motorun ilk günkü gibi kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla motorunuz uzun yolda da maksimum performans gösterir, daha verimli çalışır ve daha az yakıt tüketir.

8. Mobil 1 performanslı sürüş için uygun mudur?

Evet. Motor sporlarının en zorlu koşullarında test edilen dünyanın lider sentetik motor yağı, performans tutkunu sürücüler için en iyi tercihtir. Performans sizin için önemliyse, aracınızın motorunu sık sık limitlerinde kullanacaksınız demektir. Doğru yağı kullanmak motordan alınacak güçte önemli farklar yaratabilir. Üstelik Mobil 1 kullanarak motorunuzun ne kadar zorlarsanız zorlayın maksimum koruma altında olacağına güvenebilirsiniz.

9. Mobil 1 paranın karşılığını verir mi?

Evet. Mobil 1, üretim maliyeti daha yüksek olduğu için diğer motor yağlarından biraz daha pahalıdır, fakat araştırma ve geliştirmeye yapılan sürekli ve büyük yatırımların sonucu olan özel formülünü kullanmak yararınıza olacaktır.

10. Fiyat farkının haklı bir gerekçesi var mı?

Evet. Mobil 1 teknolojisinin sağladığı olağanüstü koruma, motorunuzu ilk günkü gibi tutarak ağır bakım masraflarından kaçınmanıza yardımcı olur. Üstelik akışkanlığını koruyan Mobil 1, motorun içindeki enerji kayıplarını azaltarak yakıt tüketimini düşürmeye yardımcı olur. Yani Mobil 1'e baştan biraz daha fazla ödeseniz de, uzun vadede tasarruf edersiniz.  

11 yorum:

Yorum Gönder

Yasal Uyarı: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ozkan@mail.nu ;mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler tarafımızdan incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemizde yapılan her türlü yorumdan yorumu yapan kişi yada kişiler sorumludur. Yapılan yorumlardaki suçlamalardan ve asılsız haberlerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Belirtilen tarzda yorumlar tarafımıza bildirildiği taktirde siteden silinecektir. yeni sözlük içeriği önceden kontrol edilmiyor olması nedeniyle 18 yaşından küçüklere uygun olmayabilir. çocuklarınızın gelişimini olumsuz etkileyecek içeriklerden uzak durmasını sağlayabileceğiniz filtre yazılımları bulunmaktadır, bunları kullanmanızı tavsiye ederiz. internet'in çocuklarca güvenli kullanımı konusunda bilgilendirme için: http://www.guvenliweb.org.tr/annebabakilavuz/

REKLAMI KAPAT